XClose

Institute of Advanced Studies (IAS)

Home
Menu

People

The Centre draws together scholars from a wide range of departments and disciplines, including Archeology, History, Geography, Hebrew and Jewish Studies, Law, and the Bartlett.

Market in Tehran, credit Farzad Mohsenvand via Unsplash

For media enquiries please contact the UCL Press Office

Associated staff

  • Mark Altaweel (Institute of Archaeology): Ancient Near East Archaeology, Cultural Heritage, Environment and Society in the Near East, Data Science in Archaeology, Mesopotamian History, Connections between the ancient and modern Near East/Middle East.
  • Seth Anziska (Hebrew and Jewish Studies): Modern Middle Eastern history, Israeli and Palestinian society and culture, Lebanon, Jewish-Arab encounters in Europe and the Levant, archival practices, visual culture in the contemporary Middle East.
  • Hanna Baumann (Institute for Global Prosperity, Bartlett): Urbanism, displacement, infrastructure, Israel/Palestine, Lebanon.
  • Beverley Butler (Institute of Archaeology): Cultural Heritage, Memory Studies, Heritage and Health.
  • Estella Carpi (Geography, Migration Research Unit): Human displacement, identity politics, humanitarianism, migrations, welfare.
  • Igor Cherstich (Thomas Coram Research Unit): asylum-seekers from North Africa, Anthropology of Islam, Local Articulations of Revolution, Sufism, Ritual Secrecy, Tribal Dynamics, State Surveillance.
  • Alinda Damsma (Hebrew and Jewish Studies): Semitic languages, especially Hebrew and Aramaic, and Ancient Near Eastern Studies.
  • Corisande Fenwick (Institute of Archaeology): Late Antique and Islamic archaeology, history and heritage of North Africa and Middle East. 
  • Elena Fiddian-Qasmiyeh (Geography): Forced migration and conflict-induced displacement; gender, generation and religion; statelessness in the Middle East and North Africa.
  • Mark Geller (Hebrew and Jewish Studies): Ancient Near Eastern languages and texts.
  • Christopher Harker (Institute for Global Prosperity): Spatial practices of debt and finance in Palestine.
  • Yağmur Heffron (History): Archaeology of Bronze Age Anatolia, archaeology and social history of religion in the ancient Middle East, integrating texts and archaeology, archaeological labour relations in Turkey.
  • Anne Irfan (Arts & Sciences BASc): Palestinian refugee history and politics, displacement and bordering, Lebanon, modern Middle Eastern history, UN and UNRWA, internationalism, colonialism and postcolonialism, archival suppression.
  • Lily Kahn (Hebrew and Jewish Studies): Hebrew, Yiddish, Jewish languages and linguistics. 
  • Neill Lochery (Hebrew and Jewish Studies): Arab-Israeli conflict, Middle East Politics, Israeli Politics,  Mediterranean history and politics (Portugal).
  • Ruth Mandel (Anthropology): Transnational migration, ethnicity and identity Turkey, Greece, Germany, Kazakhstan; Post-socialist societies in transition,  Media and International development; Memory and memorialisation in post-Holocaust Europe.
  • Mai Abu Moghli (Institute of Education): Education in Emergencies, Refugee Education, Human Rights Education. 
  • Julie Norman (Political Science): conflict, conflict resolution, human rights, security, social movements, protests, nonviolence/civil resistance, political violence, gendered violence, prisons/detention, refugees, Israel/Palestine, Lebanon, Syria, Iraq.
  • Sara Razai (Judicial Institute, Faculty of Laws):  socio-legal studies of the Middle-East, especially the role and significance of Middle East judiciaries. 
  • Maria Rubins (School of Slavonic and East European Studies): modernism, exile and diaspora, national and postnational cultural identities, the interaction between literature and other arts, bilingual and transnational writing, Russian-language literature in Israel, Israeli literature and culture.
  • Eleanor Robson (History): History of ancient and modern Iraq; the politics of heritage, culture and higher education in Iraq.
  • Sertaç Sehlikoglu (Institute for Global Prosperity): Self-making, political and ethical imagination, intimacy, gender in the Middle East.
  • Ala’a Shehabi (Institute for Global Prosperity): Energy transitions, rethinking economics, post-oil futures, political economy.
  • Rachael Sparks (Institute of Archaeology): Archaeology of the Bronze and Iron Age Levant; cultural interactions between Egypt and the Southern Levant; materiality of texts; history of archaeological research in 20th century Israel, Palestine and Jordan; archaeological ethics.
  • Sacha Stern (Hebrew and Jewish Studies): The ancient, late antique and early medieval Near East, with a special interest in Jewish history, the history of science, and Hebrew and Aramaic literatures.
  • Ali Coşkun Tunçer (History): Economic History of the Middle East with a focus on the Ottoman Empire and Modern Turkey.
  • Tom Western (Geography): Sound, citizenship, activisms, anticolonialisms, creativities, migrations, and borders.
  • Haim Yacobi (Bartlett Development Planning Unit): (Post)colonial architecture, planning and development in Israel\Palestine, the Middle East and Africa.

PhD students

  • Hanaa Almoaibed (Institute of Education): Youth Studies, Sociology of Education, EU-GCC Relations in Education and Training. 
  • Nora Lessersohn (History): a social biography of one of the first Ottoman-Americans and the way in which he used mass media in the United States to further his political goals in the Otoman Empire between 1835 and 1895.