XClose

Teaching & Learning

Home

Initiatives and resources supporting the objectives of UCL's Education Strategy 2016-21

Menu

Shortlist announced for The Education Awards 2020

19 May 2020

A round-up of the amazing individuals shortlisted for UCL Provost Education Awards, Student Choice Awards and Academic Rep of the year.

The education awards 2020_web_ready_800x500

The annual Education Awards recognise and celebrate the achievements of staff and students and their contributions to our learning community, through:

The award winners will be announced from Wednesday 10 June.

UCL Provost Education Awards

Each of these nominees have been awarded a UCL Education Award by their Faculty.

Exceptional individuals and teams receive the Provost's Education Award. 

These recognise staff making outstanding contributions to the learning experience and success of our students.

The inspirational 32 individuals and 9 teams who have been shortlisted are:

Arts & Humanities

  • Clare Lewis, BASc
  • Stacy Hackner, UCL Institute of Archaeology and BASc
  • Antony Makrinos, Department of Greek and Latin
  • Fiachra Mac Góráin, Department of Greek and Latin

Built Environment (The Bartlett)

  • Jenny Post, Bartlett School of Planning
  • Michelle Shipworth, UCL ISR
  • Tse-Hui Teh, Bartlett School of Planning UCL Careers
  • Thomas Oléron Evans, Centre for Advanced Spatial Analysis

Team

  • Claire Prescott, Ruhana Begum, Maria Vaughan, Satinder Bhamra, Bartlett School of Construction and Project Mgt

Brain Sciences

  • Jo Billings, Division of Psychiatry

Team

  • Katie Fisher, Stephanie Lazzaro, Alastair McClelland, Daniel Richardson,Miles Tufft, Experimental Psychology

Engineering Sciences

  • Irina Brass, Department of Science, Technology, Engineering and Public Policy
  • Niamh Mac Fhionnlaoich, Chemical Engineering
  • Leonie Tanczer, STEaPP (Dept of Science, Technology, Engineering and Public Policy)
  • Marc-Olivier Coppens, Department of Chemical Engineering
  • Pilar Garcia-Souto, Medical Physics & Biometrical Engineering

Institute of Education

  • Esmé Glauert, Learning and Leadership 
  • Susan Taylor, Centre for Doctoral Education

Team

  • ALT Team - Li Wei, Jane Allemano, Froso Argyri, Alfonso Del Percio, Zsófia Demjén, John Gray, Talia Isaacs, David Mallows, Jim McKinley, Dina Mehmedbegovic-Smith, John O’Regan, Amos Paran, Ana Pellicer-Sánchez, Miguel Pérez-Milans, Siân Preece, Andrea Révész, Kazuya Saito, Ruanni Tupas, Sahra Abdullahi, Sezgi Goksan. 

Laws

  • Anna Donovan
  • Paul Burgess

Team

  • Rachel Knowles, Catriona Macdonald, Thul Khan, Sarah Joy, Jennifer Akinola, Sonia Kalsi, Dr Jacqui Kinghan, Shiva Riahi, UCL Centre For Access to Justice

Medical Sciences

  • Adam Paige, Cancer Institute

Team

  • Taylor Bennie, Faye Gishen, Katie Wardle, Tor Wright, Daniel Ntuiabane, UCL Medical School
     
  • Alvena Kureshi, Darren Player, Zahra Mohri, Tope Oyelade, Atalanta Hersey, Stephanie McColl and Samir Nuseibeh, Division of Surgery and Interventional Sciences

Mathematical and Physical Sciences

  • Stephen Potts, Chemistry
  • Stan Zochowski, Physics & Astronomy
  • Thomas Baird, Earth Sciences
  • Gavin Esler, Mathematics
  • Cristiano Turbil, Department of Science and Technology Studies

Team

  • Education Support Team – Physics and Astronomy: Selina Lovell, Helen Copeland, Ryan Edmonds, Sadia Begum, Annalisa Medici, Nadia Waller, Physics and Astronomy

Population Health Sciences

  • Anne Peasey, Epidemiology & Public Health
  • Jane Gilmour, UCL Great Ormond Street Institute of Child Health

Team

  • Heather Bailey, Nigel Field, Maryam Shahmanesh, UCL Institute for Global Health

Social & Historical Sciences

  • Jeffrey Howard, Department of Political Science
  • Tom O’Grady, Department of Political Science
  • Helen Brown Coverdale, Department of Political Science
  • Silvia Sarpietro, Economics
  • Tatiana Thieme, Geography

Team

  • Bill Sillar, Mark Roberts, Charlotte Frearson, Judy Medrington, Andrew Reid, Dorian Fuller, Sandra Bond, Andrew Gardner, Louise Rayner, Mark Lake, Matthew Pope, Alex Allen, Hannah Gibbs, Jon Cogdale

Central Services

  • Marie Xypaki, UCL Culture and UCL Arena Centre


Student Choice Awards

The Student Choice Awards give students the chance to thank members of staff who have inspired and supported them during their time at UCL, letting these staff members know that their hard work makes a difference.

There are 8 different award categories, covering a variety of areas and enabling a wide range of both teaching and non-teaching staff to be nominated.

This year 1267 nominations were submitted covering over 700 individual members of staff. View the full list of nominations. 

From these nominations, our panel of Students’ Union Officers and Faculty Reps have chosen 3 staff members to be shortlisted for each category, with a winner selected from this shortlist of 3. 

The 24 inspirational staff members who have been shortlisted are:

Active Student Partnership

  • Amanda Cain, Faculty of Life Sciences
  • Declan Clear, Faculty of Engineering Sciences
  • Klara Olofsdotter Otis, Faculty of Life Sciences

Amazing Support Staff

  • Ian Evans, Faculty of Arts & Humanities
  • Kathryn Ball, Faculty of Life Sciences
  • Stefanie Anyadi, Faculty of Brain Sciences

Brilliant Research-based Education

  • Ad Neeleman, Faculty of Brain Sciences
  • Rana Khalife, Faculty of Engineering Sciences
  • Tim Gibbs, Faculty of Social & Historical Sciences

Diverse & Inclusive Education

  • Anson Mackay, Faculty of Social & Historical Sciences
  • Beverley Butler, Faculty of Social & Historical Sciences
  • Jenny McArthur, Faculty of Engineering Sciences

Excellent Personal Tutoring

  • Alireza Mani, Faculty of Medical Sciences
  • Angela Cooper, Institute of Education
  • Nikolitsa Nomikou, Faculty of Medical Sciences

Exceptional Feedback

  • Chris Yates, Institute of Education
  • Keri Wong, Institute of Education
  • Dr Mark Kristiansen, Faculty of Population Health Sciences

Inspiring Teaching Delivery

  • Dr Caine Rolleston, Institute of Education
  • Manzur Rashid, Faculty of Engineering Sciences
  • Ramin Nassehi, Faculty of Social & Historical Sciences

Outstanding Research Supervision

  • Dr Jennie Golding, Institute of Education
  • Karen Edge, Institute of Education
  • Kaśka Porayska-Pomsta, Institute of Education

Academic Rep of the Year 

 Academic Rep of the Year Awards celebrate those reps who went the extra mile to represent students, and have worked with staff to make student’s academic experience better.

A record 279 nominations were submitted for these awards, recognising 113 individual Academic Reps.

A panel made up of UCL staff and student representatives will be meeting by the end of May to recognise one student in every UCL Faculty, as well as an overall Academic Rep of the Year winner. 

The Academic Reps who received a nomination within each faculty are as follows:

Arts & Humanities

  • Ambreen Shaikh, Brittany Eldridge. Daniel Brennan, Douglas Kennedy, Hannah Bunt, Izabella Wodzka, Jessica Hannah, Katherine Forster, Monika Kovacheva, Pei Kong, Philip Rouse, Robert Wilding, Sophie Berman

Built Environment (The Bartlett)

  • Alexia Koch, Anping Zhang, Betty Chavez & Marwah Osama, Claudia Hitzeroth & Aymeric Amand, Fanfan Miao, Malak Nagib, Mohamad El Daouk, Renske Aussems, Silvia Velasco Arellano, Theo Wright, Tishauna Mullings, Tsz Man Yuen, Vasiliki Panagiotidou, Yangtao Ma

Brain Sciences

  • Alexandra Badaoui, Alexandre Marion, Anand Kukadia, Anna Mallach, Ekaterina Stoilova, Ellis Langford, Emily Behrends, Kai Sheng Loh, Nessrin Younes, Osuji Adaobi Elizabeth, Rebecca Murphy, Sabine Topf

Engineering Sciences

  • Adrian Matei, Ali Reyazat, Ashani Serra, Haoyang Shen, Jade Krishna, Ka Yan Kwok, Laura Brown, Lena Rowe, Rajesh Goyal, Sumaya Ali, Tsvetina Chelebieva, Zvezdin Besarabov

Institute of Education

  • Chun-Yuan Hu, Clare Barclay, Constance Iloghalu, David Ruttenberg, Eleanor Booth, Faisal Ali, Fotini Diamantidaki, Haiying Liang, Kafi Zafar, Katherine Riding, Kitty Cooke, Linda Larbi, Lloyd Hendon-John, Longlin Niu, Lydia Shacklock & Hee-Eon Na, Ping Zhu, Reiko Naka, Sally Swift (Wightman), Xianda He, Yang Shen

Laws

  • Aishwarya K Shaji, John Choi Ching Jack

Medical Sciences

  • Akanksha Srivastava, Anush Shashidhara, Daniel Ntuiabane, Maria Florez-Martin, Ruth Gross, Shail Bhatt, Somar Albani, Taylor Flaherty, Yousif Ali

Mathematical and Physical Sciences

  • Ane Gundersen, Assia Wirth, Daniel Gold, Espen Bergqvist, Kate Ridley, Kate Wang, Laura Sanchez Perez, Lou Durand Dit Lennad, Manasvee Saraf, Mansi Baguant, Martha Jennings

Population Health Sciences

  • Ali Alhawaj, Baneen Alhmoud, Elisabeth Robinson, Heather Gunn, Miyola Cia Fernandes

Social & Historical Sciences

  • Aleksandra Kaye, Christina Zimmermann, Gauranga Purohit, Iona Song, Katie O'Shea Hussey, Lorenzo Faggiano, Muhammad 'Adam' Atcha, Noor Attar, Sam Barnes, Valentina Arroyave