XClose

Institute of Archaeology

Home
Menu

Prizes awarded to Institute students 2017

22 February 2018

Congratulations to the Institute of Archaeology students who have been awarded Faculty and departmental prizes for the 2016-17 academic session.

UCL Institute of Archaeology

UCL recognition

Dean's List for Excellence

BA/BSc students

  • Maria Gajewska
  • Owen Kearn
  • Tumi Markan
  • Antanas Melinis
  • Abbie O'Gorman
  • Bryony Stevens-Young

MA/MSc students

  • Kevin Barber
  • Leah Brainerd
  • Claire Davey
  • Sarah Forgesson
  • Irene Marti Gil
  • Gwendoline Maurer
  • Julia Montes Landa
  • Dominic Pollard
  • Mark Sorenti
  • Emily Tilby
  • Victoria Ziegler

Institute of Archaeology Prizes awarded to BA and BSc Students

Sessional Prizes for outstanding First and Second-year Undergraduates

  • Martha Heemskerk
  • Joshua Li
  • Francesca Ruzzetta
  • Anna Verde

Gordon Childe Prize for outstanding performance

  • Maria Gajewska
  • Tumi Markan
  • Antanas Melinis

Peter Ucko Prize for Archaeology and Anthropology

  • Finn McLaughlin
  • Bryony Stevens-Young

Roy Hodson Prize for Prehistory

  • Francesca Dakin

Peter Dorrell Prize for Photography

  • Lina Merzougui

Hellyar Prize for outstanding contributions to the life and work of the Institute of Archaeology

  • Abbie O'Gorman
  • Muyang Shi
  • Bryony Stevens-Young

Bryan Clauson Prize for Roman Archaeology

  • Lindsay Banfield
  • Jim Hunt

Margaret Murray Prize for Egyptology

  • Elli Petrochileou

Jonathan Rowe Prize for work in Palaeoecology

  • Lauren Bell

W F Grimes Prize for Environmental Archaeology

  • Marina Paraskova

IAMS Prize for Archaeometallurgy

  • Owen Kearn

Institute of Archaeology Prizes Awarded to MA and MSc Students

Institute of Archaeology Masters Prizes

  • Kevin Barber 
  • Claire Davey
  • Jennifer Davies
  • Elizabeth Davis 
  • Sarah Forgesson 
  • Irene Marti Gil
  • Gwendoline Maurer 
  • Julia Montes Landa
  • Dominic Pollard 
  • Emily Tilby 
  • Victoria Ziegler

Ione Gedye Prize for Archaeological Conservation

  • Libby Ireland
  • Meshellae Payne

Seton Lloyd Memorial Prize for Western Asiatic Archaeology

  • Gwendoline Maurer 

Irene Sala Prize for Lithic studies

  • Lia Schurtenburger

Jonathan Rowe Prize for work in Palaeoecology

  • Alice Dowsett
  • Emily Tilby 

W F Grimes Prize for Environmental Archaeology

  • Jose Garay Vasquez
  • Leon Veal

Bryan Clauson Prize for Roman Archaeology

  • Elizabeth Davis

IAMS Prize for Archaeometallurgy

  • Claire Davey
  • Julia Montes Landa