XClose

Institute of Archaeology

Home
Menu

Prizes awarded to Institute students 2018

10 December 2018

UCL Institute of Archaeology

Congratulations to the UCL Institute of Archaeology students who have been awarded Faculty and departmental prizes for the 2017-18 academic session.

UCL recognition

Dean’s List for Excellence

BA/BSc students

  • Kirsten Ehrlich
  • Joshua Li
  • Daniel Lloyd
  • Harry Platts
  • Wiktoria Sagan
  • Elisa Scholz
  • Alec Walker

MA/MSc students

  • Charlotte Burnell
  • Maria Gajewska
  • Clara Gannon
  • Laura Hemmingham
  • Iida Kayhko
  • Marie Le Devehat
  • Britny Martlin
  • Glynnis Maynard
  • Dimitrios Roussos
  • Megan Scantlebury
  • Fiona Thomson

First-Year Faculty Undergraduate Scholarship (for 2018-19)

  • Finn Stileman

Institute of Archaeology Prizes awarded to BA and BSc Students

Sessional Prizes for outstanding First and Second-year Undergraduates

  • Raluca Lazarescu
  • Marie Middleton
  • Caitlin Nathan-Maister
  • Finn Stileman

Gordon Childe Prize for outstanding performance

  • Harry Platts

Peter Ucko Prize for Archaeology and Anthropology

  • Alberto Carello
  • Joshua Li

Roy Hodson Prize for Prehistory

  • India Clare

Peter Dorrell Prize for Photography

  • Johan du Preez

Hellyar Prize for outstanding contributions to the life and work of the Institute of Archaeology

  • Rosalyn Christian
  • Vasudha Khatuwala

Bryan Clauson Prize for Roman Archaeology

  • Rosalyn Christian

Douglas Murray Prize for Egyptology

  • Kathryn Heayberd

Jonathan Rowe Prize for work in Palaeoecology

  • Annah Adey

Seton Lloyd Memorial Prize for Western Asiatic Archaeology

  • Wiktoria Sagan

W F Grimes Prize for Environmental Archaeology

  • Wiktoria Sagan

Irene Sala Prize for Lithic studies

  • Julia Radziuk

Pyddoke Prize for Fieldwork

  • Eve Drysdale  

Institute of Archaeology Prizes Awarded to MA and MSc Students

Institute of Archaeology Masters Prizes

  • Charlotte Burnell
  • Maria Gajewska
  • Clara Gannon
  • Laura Hemmingham
  • Marie Le Devehat
  • Glynnis Maynard
  • Dimitrios Roussos

Ione Gedye Prize for Archaeological Conservation

  • Sofie Chandler-Heal
  • Thea Christophersen
  • Elizabeth Ireland
  • Emilie Trehu

Douglas Murray Prize for Egyptology

  • Amanda Ford Spora

Margaret Murray Prize for Egyptology

  • Hyun Seol
  • Alyssa James

Seton Lloyd Memorial Prize for Western Asiatic Archaeology

  • Maria Gajewska

  • Glynnis Maynard

Irene Sala Prize for Lithic studies

  • Caitlin Withnell

Bryan Clauson Prize for Roman Archaeology

  • Isabel Annal

Jonathan Rowe Prize for work in Palaeoecology

  • Laura Hemmingham

W F Grimes Prize for Environmental Archaeology

  • Megan Scantlebury