Skip to site navigation

Dilemmas of a Foreign Secretary (SPP Seminar Series)

Publication date: Mar 6, 2013 11:53:07 AM

Start: Mar 7, 2013 5:00:00 PM
End: May 7, 2013 7:00:00 PM

Location: Archaeology Lecture Theatre G6, Gordon House, 31-34 Gordon Square, WC1H 0PY

Jack Straw

Rt Hon Jack Straw has been Member of Parliament for Blackburn since May 1979. He was last re-elected at the General Election in May 2010, where unusually he saw a swing to Labour of 1.1%, contrary to the national trend. His majority is now 9,856.

Mr Straw served continuously on the Labour front-bench for 30 years- from November 1980 until October 2010.

He was a senior member of the Labour Cabinet for the whole period of the 1997-2000 Labour Government. He served successively as Home Secretary (1997-2001), Foreign Secretary (2001-2006), Leader of the Commons (2006-7), and then Lord Chancellor and Justice Secretary (2007-2010).

During his periods as Home Secretary, and as Lord Chancellor, he was responsible for a number of major constitutional changes, including the Human Rights Act 1998, Freedom of Information Act 2000, Data Protection Act 1998, Political Parties, Elections and Referendums Act 2000, Constitutional Reform and Governance Act 2010, and for two White Papers on reform of the House of Lords.

Frequently asked questions

Our programmes

Find out more

Contact us

School of Public Policy,
The Rubin Building,
29/31 Tavistock Square,
London, WC1H 9QU.
Tel: +44 (0)20 7679 4999,
Fax: +44 (0)20 7679 4969,
Email: spp@ucl.ac.uk

Postgraduate enquiries

Tel: +44 (0)20 7679 4982/4950
Email: spp.pg@ucl.ac.uk

Register with us

Register at UCL

How to find us

Connect with us

Intranets

Cookies

Site feedback



Footer menu