UCL FACULTY OF LAWS

Information for Current Graduate Students

Laws Graduate Taught Module Timetable 2013-14

*The module timetable for 2014-15 is currently being finalised. We hope to be able to publish the new 2014-15 timetable online no later than the end of June, in order to help you to make your module selections. Please note that the timetable changes yearly, and it is likely that modules will be scheduled at a different time for 2014-15.*

Please note that whilst we make every effort to ensure that every module will be offered as listed below, modules are subject to change or cancellation in exceptional circumstances. Where module outlines are available, click on the module title links below (highlighted in blue and underlined) to view the module summary.

Unless otherwise stated, classes for modules commencing in term one will begin the week of Monday 30th September 2013 and in term two will begin the week of Monday 13th January 2014.

During the first teaching week of term one you have the option to sample a range of different modules offered. For most modules, the first introductory class will be offered twice in a row within the normal scheduled two-hour timeslot for the class. Each class will run for 50 minutes during the first hour and will then be repeated for 50 minutes during the second hour. You are free to attend either session. Please note that there are some classes that are not observing this arrangement and will therefore have a full two-hour class during the first teaching week. These modules are shaded in grey below.

Introductory classes are not held for modules offered in term two only. You are therefore advised to review module Moodle pages to help you with your module selections.

* Teaching room is located at the Institute of Advanced Legal Studies
** Teaching room is located elsewhere on the UCL campus, outside of the Faculty of Laws' building. Please check the campus map.
*** Teching takes place at different university campus
TBC = to be confirmed

Changes to module rooms will be highlighted in red.

(This page was last updated on 15 October 2013, 16.03 GMT).

Title
Course Code
No of Credits
Term
Day
Start Time
Room
MONDAY
Key Skills for Graduate Students
convened by Mr Mark Blakely
N/A
N/A
1 & 2
Monday
09:00
Denys Holland Lecture Theatre
A schedule of optional key skills sessions will be issued at the start of term in induction packs, including full details of how to register for sessions.
Carriage of Goods by Sea
Convened by Dr Melis Özdel
LAWSG093
30
1 & 2
Monday
11.00
Bentham SB01 Seminar Room 3
Criminal Process and Human Rights
Convened by Prof Ian Dennis and Dr Jonathan Rogers
LAWSG154
30
1 & 2
Monday
11.00
Bentham B10 Seminar Room 1
LAWSG076
30
1 & 2
Monday
11:00
Bentham Seminar Room 5
Economic Analysis of Law
Convened by Dr Florian Wagner von Papp
LAWSG111
15
1
Monday
11:00
Bentham Seminar Room 4
European Private Law and Governance
Convened by Dr Lucinda Miller
LAWSG170
15
1
Monday
11:00
Bentham Seminar Room 9
Copyright and Designs, The Law of
Convened by Ms Veronica Barresi
LAWSG066
15
1
Monday
12:00
Institute of Advanced Legal Studies, Lecture Theatre *
Monday 30th September- Chancellor's Hall, Senate House Monday 7th October-
Room 349, Senate House

This module is taught jointly with Kings College London (KCL). Classes will therefore take place during reading week on Monday 4th November 2013.
LAWSG062
15
2
Monday
12:00
This module is taught jointly with Kings College London (KCL). Classes will therefore take place during reading week on Monday 17th February 2014.
Children and their Rights
Convened by Noam Peleg
LAWSG037
30
1 & 2
Monday
14:00
Bentham Seminar Room 9
EU Administrative Law
Convened by Prof Rick Rawlings
LAWSG067
30
1 & 2
Monday
14:00
Institute of Advanced Legal Studies, Room L103 *
Monday 7th October - Room 243 in Senate House
This module is taught jointly with the London School of Economics (LSE). Classes will therefore start on Monday 7 October with a full 2 hour class and continue during reading weeks in term 1 and 2. UCL students are expected to attend class during reading weeks.
LAWSG174
30
1 & 2
Monday
14:00
Bentham Seminar Room 5
International Law of Foreign Investment
Convened by Dr Martins Paparinskis
LAWSG088
30
1 & 2
Monday
14:00
Bentham SB01 Seminar Room 3
LAWSG158
15
1
Monday
14:00
Bentham B10 Seminar Room 1
Comparative Human Rights Law
Convened by Colm O'Cinneide
LAWSG068
30
1 & 2
Monday
16:00
Bentham B10-
TERM 1: Seminar Room 5
TERM 2: Seminar Room 1
LAWSG096
30
1 & 2
Monday
16:00

Bentham Tutorial Room 1

US Antitrust Law and EU Competition Law: A Comparative Perspective
Convened by Dr Florian Wagner von Papp and Prof John Kallaugher
LAWSG098
30
1 & 2
Monday
16:00
Bentham Moot Court
Comparative Human Rights Law I
Convened by Colm O'Cinneide
LAWSG068A
15
1
Monday
16:00
Bentham B10 Seminar Room 5
Comparative Human Rights Law II
Convened by Colm O'Cinneide
LAWSG068B
15
2
Monday
16:00
Bentham B10 Seminar Room 1
Modern Advocacy and Classical Rhetoric
Convened by David Pope
LAWSG136
15
2
Monday
16:00
Bentham Seminar Room 5
EU Competition Law
Convened by Dr Ioannis Lianos and Dr Antonio Bavasso
LAWSG015
30
1 & 2
Monday
18:00
Bentham Seminar Room 5

Legal Aspects of International Finance
Convened by Prof Graham Penn
LAWSG033
30
1 & 2
Monday
18:00
Bentham B31 Denys Holland Lecture Theatre
Legal Services: Commerce, Ethics and Innovation
Convened by Prof Richard Moorhead
LAWSG168
30
1 & 2
Monday
18:00
Bentham Seminar Room 7
TUESDAY
EU Trade and External Relations Law
Convened by Prof Piet Eeckhout
LAWSG166
30
1 & 2
Tuesday
9.00
Bentham Seminar Room 9
Russian Commercial Law
Convened by Prof Hiroshi Oda
LAWSG089
30
1 & 2
Tuesday
9:00
Bentham Tutorial Room 1
Gender, Law and the State: Current Legal Issues
Convened by Prof Alison Diduck
LAWSG027
30
1 & 2
Tuesday
11:00
Bentham Seminar Room 8
International Arbitration
Convened by Dr Melis Özdel
LAWSG069
30
1 & 2
Tuesday
11:00
Bentham B31 Denys Holland Lecture Theatre
International Human Rights Law
Convened by Dr. Kimberley Trapp
LAWSG030
30
1 & 2
Tuesday
11:00

Term 1: Bentham Seminar Room 5
Term 2:
Bentham B01 Main Lecture Theatre

Competition Law Enforcement in Europe
Convened by Dr Florian Wagner von Papp
LAWSG045
15
1
Tuesday
11:00
Seminar Room 7
International Insolvency Law
Convened by Prof Ian Fletcher
LAWSG150
15
1
Tuesday
11:00
Bentham B10 Seminar Room 1
International Environmental Law
Convened by Chiara Armeni
LAWSG028A
15
2
Tuesday
11:00
Bentham Seminar Room 5
International and Comparative Law of Trade Marks, Design and Unfair Competition
Convened by Dr Matt Fisher
LAWSG064
30
1 & 2
Tuesday
12:00
Ground Floor Lecture Theatre, Centre for Commercial Law Studies, Lincoln's Inn Fields, QMUL
***
This module is taught jointly with Kings College London (KCL) and Queen Mary's University London (QMUL). Classes will therefore take place during reading weeks on Tuesday 5th November 2013 and Tuesday 18th February 2014.
Comparative Contract Law
Convened by Dr Florian Wagner von Papp
LAWSG072
30
1& 2
Tuesday
14:00
Bentham Seminar Room 4
LAWSG119
30
1 & 2
Tuesday
14:00
Bentham Seminar Room 9
This module is taught jointly with Kings College London (KCL). KCL classes will take place at King’s College London in Room SW-2.12 on the dates mentioned below. The remaining will take place in SR9 as mentioned above.
Term 1 in KCL: 1st Oct; 8th Oct; 15th Oct; 22nd Oct; 29th Oct; 5th Nov;
Term 1 in Laws: 12th Nov; 19th Nov; 26th Nov; 3rd Dec.
Term 2 in Laws: 14th Jan; 21st Jan; 28th Jan; 4th Feb; 11th Feb;
Term 2 in KCL: 18th Feb; 25th Feb; 4th Mar; 11th Mar; 18th Mar.
International and Commercial Trusts Law
Convened by Prof Robert Chambers
LAWSG134
30
1 & 2
Tuesday
14:00
Bentham Seminar Room 1
Prison: Ideology, Policy and Law
Convend by James Dixon
LAWSG083
15
1
Tuesday
14:00
Bentham Seminar Room 7
Sectoral EU Environmental Law and Policy
Convened by Prof Richard Macrory
LAWSG006
15
2
Tuesday
14:00
Bentham Seminar Room 7
Jurisprudence and Legal Theory
Convened by Dr John Tasioulas
LAWSG025
30
1 & 2
Tuesday
16:00
Bentham Seminar Room 5
Cross-Border Mergers and Acquisitions
Convened by Dr Martin Petrin
LAWSG077
30
1 & 2
Tuesday
16:00

Term 1: Bentham B11 Seminar Room 4
Term 2: Bentham B31 Denys Holland Lecture Theatre

Judges, Courts and Judicial Decision-Making
Convened by Prof Cheryl Thomas
LAWSG132
30
1 & 2
Tuesday
16:00
Term 1: Bentham B31 Denys Holland Lecture Theatre
Term 2: Bentham B01 Main Lecture Theatre
Judges, Courts and Judicial Decision-Making A
Convened by Prof Cheryl Thomas
LAWSG132A
15
1
Tuesday
16:00
Bentham B11 Seminar Room 4
LAWSG090
15
1
Tuesday
16:00
Bentham B10 Seminar Room 1
Jurisprudence and Legal Theory
Convened by Dr John Tasioulas
LAWSG025A
15
1
Tuesday
16:00
Bentham Seminar Room 5
LAWSG157
15
2
Tuesday
16:00
Bentham Moot Court
Corporate Finance
Convened by Dr Arad Reisberg and Prof Dan Prentice
LAWSG103
30
1 & 2
Tuesday
18:00
Bentham B31 Denys Holland Lecture Theatre
Insurance Law (excluding Marine Insurance)
Convened by Edmund Townsend
LAWSG041
30
1 & 2
Tuesday
18:00
Bentham Seminar Room 5
WEDNESDAY
International Criminal Law
Convened by Dr Douglas Guilfoyle
LAWSG085
30
1 & 2
Wednesday
09.00
Bentham Moot Court
International Energy Law
Convened by Dr Danae Azaria
LAWSG086
30
1 & 2
Wednesday
09:00
Bentham B31 Denys Holland Lecture Theatre
Principles of Civil Justice
Convened by Dr John Sorabji
LAWSG160
30
1 & 2
Wednesday
09:00
Bentham Tutorial Room 1
Negotiation for Lawyers
Convened by Mihael Jeklic
LAWSG172
15
1
Wednesday
09:00
Lecture Theatre, IALS
Advanced Issues in Family Law: Globalisation, Multiculturalism and Religion
Convened by Prof Alison Diduck and Dr Myriam Hunter-Henin
LAWSG155
30
1 & 2
Wednesday
11:00
Bentham
TERM ONE: Seminar Room 7
TERM TWO: Seminar Room 8
Banking Law
Convened by Dr Iris Chiu
LAWSG032
30
1 & 2
Wednesday
11.00
Bentham Moot Court
International Trade Law
Convened by Dr Melis Özdel
LAWSG050
30
1 & 2
Wednesday
11:00
Lecture Theatre, IALS
Jeremy Bentham and the Utilitarian Tradition
Convened by Prof Philip Schofield
LAWSG021
30
1 & 2
Wednesday
11:00
Bentham
TERM ONE: Seminar Room 8
TERM TWO: Tutorial Room 1 except 12th, 19th, 26th March to be held in Seminar Room 7

War Law
Convened by Dr. Kimberley Trapp
LAWSG056
30
1 & 2
Wednesday
11:00
Main Lecture Theatre
Foundations of EU Environmental Law
Convened by Prof Maria Lee
LAWSG005
15
1
Wednesday
11:00
Bentham Tutorial Room 1
Jeremy Bentham and the Utilitarian Tradition
Convened by Prof Philip Schofield
LAWSG021A
15
1
Wednesday
11:00
Bentham Seminar Room 8
War Law I: Recourse to Force in International Law
Convened by Dr. Kimberley Trapp
LAWSG056A
15
1
Wednesday
11:00
Main Lecture Theatre
War Law II: International Law of Armed Conflict
Convened by Dr. Kimberley Trapp
LAWSG056B
15
2
Wednesday
11:00
Main Lecture Theatre
THURSDAY
LAWSG013
30
1 & 2
Thursday
09:00
Bentham Seminar Room 7
Law and Policy of Climate Change
Convened by Chiara Armeni
LAWSG153
15
1
Thursday
09:00
Bentham Seminar Room 8
Alternative Dispute Resolution
Convened by Marica Moscati
LAWSG094
30
1 & 2
Thursday
11:00
Bentham Seminar Room 5
Comparative Corporate Governance
Convened by Dr Arad Reisberg
LAWSG120
30
1 & 2
Thursday
11:00
Bentham B11 Seminar Room 4
International Law of the Sea
Convened by Dr Douglas Guilfoyle
LAWSG107
30
1 & 2
Thursday
11:00
Bentham B10 Seminar Room 1
Taxation, Trusts and Planning
Convened by Monica Bhandari
LAWSG162
30
1 & 2
Thursday
11:00
Bentham Seminar Room 7
Taxation, Trusts and Planning
Convened by Monica Bhandari
LAWSG162A
15
1
Thursday
11:00
Bentham Seminar Room 7
Religion, State and Law
Convened by Dr Ronan Mccrea
LAWSG161
15
1
Thursday
11:00
Bentham Moot Court
Law and Governance of Global Health
Convened by Prof Jonathan Montgomery
LAWSG142
15
2
Thursday
11:00
Bentham Seminar Room 9
LAWSG138
15
2
Thursday
11:00
Bentham Seminar Room 8
LAWSG148
30
1 & 2
Thursday
14:00
Bentham Tutorial Room 2
International Commercial Litigation
Convened by Dr Alex Mills
LAWSG022
30
1 & 2
Thursday
14:00
Bentham SB01 Seminar Room 3

 

LAWSG173
30
1 & 2
Thursday
14:00
Bentham Seminar Room 5

 

Comparative Constitutional Law
Convened by Prof Dawn Oliver
LAWSG128
15
1
Thursday
14:00
Bentham Seminar Room 8
Environmental Governance and Regulation
Convened by Prof Richard Macrory
LAWSG004
15
1
Thursday
14:00
Bentham Seminar Room 9
Business Taxation
Convened by Monica Bhandari
LAWSG165
15
2
Thursday
14:00
Bentham Seminar Room 8
Media Regulation, Principles of
Convened by Prof Eric Barendt
LAWSG144
15
2
Thursday
14:00
Bentham Seminar Room 9
Sustainability and Environmental Justice
Convened by Prof Jane Holder
LAWSG003
15
2
Thursday
14:00
Bentham Seminar Room 7
Human Rights in Europe
Convened by Dr George Letsas
LAWSG152
30
1 & 2
Thursday
16:00

Bentham Seminar Room 5

LAWSG152A
15
1
Thursday
16:00
Bentham Seminar Room 5
Patents and Trade Secrets
Convened by Dr Matt Fisher
LAWSG065
15
1
Thursday
16:00
Institute of Advanced Legal Studies, Lecture Theatre *
Thursday 3rd and 10th October - Senate Room, Senate House
This module is taught jointly with Kings College London (KCL). Classes will therefore take place during reading week on Thursday 7th November 2013.
LAWSG152B
15
2
Thursday
16:00
Bentham Seminar Room 5
Trade Marks and Brands, The Law of
Convened by Dr Matt Fisher
LAWSG063
15
2
Thursday
16:00
This module is taught jointly with Kings College London (KCL). Classes will therefore take place during reading week on Tuesday 18th February 2014.
Constitutional and Institutional Law of the EU
Convened by Dr Ingrid Boccardi
LAWSG008
15
1
Thursday
18:00
Bentham B10 Seminar Room 1
There is no class on Thursday 3rd October to avoid a clash with the Laws Graduate Students Welcome Party. The rescheduled class will be held on Friday 4th October at 9.00 in Bentham Seminar Room 9.
FRIDAY
Financial Institutions and Markets
Convened by Donald Lawrence
COMPGS06
TBC
1
Friday
08:00
Chadwick Building-
Lecture Theatre B05
The module runs over 4 hours from 08.00 - every Friday in term 1.
Compliance, Risk and Regulation
Convened by Donald Lawrence
COMPGF03
TBC
2
Friday
08:00
Malet Place Engineeing Building-
Lecture Theatre 1.02
The module runs over 3 hours from 08:00every Friday in term 2.
Regulation of Financial Markets
Convened by Dr Iris Chiu
LAWSG080
30
1 & 2
Friday
11:00
Bentham Seminar Room 5
International Migration Law and Governance
Convened by Dr Ingrid Boccardi
LAWSG169
15
1
Friday
11:00
Bentham B11 Seminar Room 4
Wk 1 (4th October) only:
Bentham Moot Court

Classes will be two identical taster sessions back to back at 11:00 and 12:00
Judicial Review
Convened by Prof Rick Rawlings
LAWSG117
30
1 & 2
Friday
14:00
Term 1 - Bentham Seminar Room 4; Term 2 - Bentham Seminar Room 9
Restitution of Unjust Enrichment
Convened by Prof Robert Chambers
LAWSG108
30
1 & 2
Friday
14:00
Bentham B10 Seminar Room 1
International and European Refugee Law
Convened by Dr Ingrid Boccardi
LAWSG122
15
1
Friday
14:00
Bentham B11 Seminar Room 7
Company Law
Convened by Dr Iris Chiu
LAWSG040
30
1 & 2
Friday
16:00
Bentham B31 Denys Holland Lecture Theatre
Marine Insurance Law
Convened by Peter MacDonald Eggers
LAWSG092
30
1 & 2
Friday
16:00
Bentham SB01 Seminar Room 3
Aspects of National Security
Convened by Tom Hickman
LAWSG171
15
1
Friday
16:00
Bentham B10 Seminar Room 1

Block Seminar:

LAWSG101
30
This module runs as a block seminar between 10:30 - 13:00 and 14:00 - 16.30 during the weeks beginning Monday 4th November 2013 and Monday 17th February 2014:

Mondays 4th November and 17th February - Bentham Seminar Room 7
Tuesdays 5th November and 18th February - Bentham Seminar Room 7
Thursdays 7th November and 20th February - Bentham Seminar Room 7
Fridays 8th November and 21st February - Bentham Seminar Room 7