XClose

UCL Festival of Culture

Home
Menu

Festival A-Z

1984: Live Tuesday 6 June 09:00-23:00
1967: A Sexual Revolution Friday 9 June  18:00-19:30
A New Blue Friday 9 June 12:30-13:30
A Sense of Belonging: Mosaics from a New Portrait of London Wednesday 7 June to Saturday 10 June 18:00-19:00 and daily till 10 June, 18:00
A Wolf in Tiger's Clothing Tuesday 6 June 12:30-13:30
Are Local People Experts?  Monday 5 June 10:00 - 11:00
Art and Vulnerability: Brexit, Migration and Queer Monday 5 June 20:00-21:00
Artificial Intelligence in the Classroom Thursday 8 June 12:30-13:30
Black Shirts, the 18b Testimony of Flora Poole, Spinner Saturday 10 June 17:30-20:00
Bloomsbury’s Forgotten Slave Owners: Film Wednesday 7 June 12:15-13:30
Bloomsbury’s Forgotten Slave Owners: Walking Tour Wednesday 7 June 13:45:14:45
Constructing Gender in AI: The New Feminities Tuesday 6 June 15:00-20:00
Dance Histories in Francophone West Africa Thursday 8 June 11:30 - 12:15
Dar es Salam: Local Alliances for Global Change Friday 9 June 10:00-11:30
Dickens Night Walks Saturday 10 June 17:00-23:00
Exploring Science in Everyday Life Thursday 8 June 18:00-19:30
Exploring the Past and Present of the Olympic Park Tuesday 6 June 14:00-17:00
Exploring the Past and Present of the Olympic Park Saturday 10 June 10:00-12:30
Festival Book Club: Harry Potter and the Philosopher’s Stone Saturday 10 June 12:30-13:30
Festival Book Club: On the Road Thursday 8 June 12:30-13:30
Festival Book Club: Persuasion Monday 5 June 12:30-13:30
Festival Book Club: Picnic at Hanging Rock Friday 9 June 12:30-13:00
Festival Book Club: Their Eyes Were Watching God Wednesday 7 June 12:30-13:30
Festival Book Club: Thérèse Raquin Tuesday 6 June 12:30-13:30
Festival of Archaeology Saturday 10 June 12:00-17:00
Flashpoints: the Making and Melting of Gold in Art Thursday 8 June 12:30-13:30
Foreigner Talk: Understanding Otherness in Language Wednesday 7 June 10:00-11:00
Fundamental British Values Monday 5 June 17:30-19:00
German Responses to Violence Friday 9 June 18:00-19:30
Grammar Schools in Historical Perspective Tuesday 6 June 12:30-13:00
Greenlandic: Language of the Arctic Monday 5 June 12:30-13:30
Growing Up Global Monday 5 June 12:30-13:30
Heritage on the Move Saturday 10 June  10:00 - 15:00
Homeland(s): Real and Imagined (interactive installation) Wednesday 7 June 18:00-19:00 and daily till 10 June, 18:00
I, Olga Hepnarová : film screening Tuesday 6 June 21:00-23:00
Image Management in Politics: Ancient and Modern Thursday 8 June 13:00-14:00
Lesbians and Much More and Bodygraphy Wednesday 7 June 18:00-20:00
Martin Luther: Catholic Dissident Wednesday 7 June 19:00-20:00
Maternity in the Age of Shakespeare Wednesday 7 June 12:30-14:00
Metamorphosis: Monsters, Beasts and Humans  Wednesday 7 June 17:15-18:15
Metropolis Monday 5 June 19:00-20:00
My Life is But a Weaving Monday 5 June 10:00-19:00
My Life is But a Weaving: Talk Tuesday 6 June 18:00-18:30
My Research: Bitesized Tuesday 6 June 12:30-13:30
Oslo, August 31st Thursday 8 June 18:30-20:30
Plague and Pestilence Tuesday 6 June 12:30-13:30
Playing Beowulf Saturday 10 June 11:00-15:00
Playing With the Language of Maths through Coding Wednesday 7 June 17:00-19:00
Precarious Lives and Glorious Outlaws: Women, Identity and Debt Tuesday 6 June 16:00-17:00
Quantum Love and Other Stories Thursday 8 June 19:30-21:00
Queering the Museum Thursday 8 June 17:15-19:15
Reading for Pleasure Monday 5 June 18:00-19:00
Record of War: Film, History and the Art School Saturday 10 June 13:00-17:00
Refugees in the Voluntary Sector Monday 5 June  10:00-11:00
Are You More of a 'Science Person' Than You Think? Wednesday 7 June 12:30-14:00
Senses of the Self Monday 5 June 12:30-13:30
Shakespeare Through the Seasons  Thursday 8 June 20:00-21:00
The 400 Year Old Shopping List Thursday 8 June 14:00-15:00
The Anatomy of Festivals Monday 5 June 17:15-19:15
The City After Hours Tuesday 6 June 12:30-13:30
The End of Gender? Monday 5 June 18:00-20:00
The Languages of London Friday 9 June 12:00-13:00
The Languages of London (repeated) Friday 9 June 13:00-14:00
The Muslim Veil Saturday 10 June 13:00-14:00
The Rise of Subtitling Tuesday 6 June 18:30-19:30
The Story of An ‘Other’ Little Mermaid: Queer and Film in Poland Tuesday 6 June 19:00-20:00
The Story of an Englishman in Auschwitz Wednesday 7 June 12:30-13:30
Touch Matters Wednesday 7 June 12:30-13:30
Translating Pinter's London Friday 9 June 12:30-13:30
Treasures of the Written Word Tuesday 6 June 12:00-16:30
Trump in the Age of Captain America / Captain America in the Age of Trump Thursday 8 June 12:30-13:30
UCL in East London: Culture Lab Saturday 10 June 10:00-17:00
UCL Publishers' Prize Anthology Launch Saturday 10 June 17:00-19:00
Women and Love under Communism: Swallowing Mercury Monday 5 June 16:00-17:00
Women and the Miners' Strike Thursday 8 June 12:30-13:30
World Film Collective: How Mobile Movies are Changing the World Thursday 8 June 12:15-13:00
Writing World-Leading Publications Thursday 8 June 12:30-13:30
You’re a Linguist and You Don’t Know It Monday 5 June 12:30-13:30
Zugunruhe: Exploring Migration Experiences through Sound Daily 13:00-17:00
Zugunruhe: Panel Discussion Thursday 8 June 13:30-14:30