A A A

Prizes awarded to Institute students 2015

14 December 2015

UCL Institute of Archaeology (Photo: Lisa Daniel)

Congratulations to the Institute of Archaeology students who have been awarded Faculty and departmental prizes for the 2014-15 academic session.

Faculty of Social and Historical Sciences Prizes

Dean’s List for Excellence: Undergraduate students

  • Max Austin
  • Nicole Barber
  • Alexander Bliss
  • Oliver Cook
  • Francesca Glanville-Wallis
  • Jasmine Vieri
  • Carola Scisci
  • Rebecca Thompson

Institute of Archaeology Prizes

Institute of Archaeology Sessional Prizes for outstanding undergraduate performance in Years 1 or 2

  • Alasdair Chi
  • Sarah Cowell
  • Johan du Preez
  • Sam Hoppen
  • Tumi Markan Jones

Institute of Archaeology Master's Prizes for outstanding dissertations

  • Jo Ahmet
  • Hannah Bullmore
  • Poppy Clark
  • Marvin Demicoli
  • Julia Galway-Witham
  • Aaron Gasparik
  • Lindsay Kitchell
  • Zoe Large
  • Sally MacLennan
  • Alyce Richardson
  • Bruno Vindrola
  • Jonathan Wood

Gordon Childe Prize for the best final-year undergraduate(s)

  • Alexander Bliss
  • Francesca Glanville-Wallis

Bryan Clauson Prize for work in Roman Archaeology

  • Amy Martin
  • Charlotte Ellinas

Peter Dorrell Book Prize for Archaeological Photography

  • Gabriela Dziki

Ione Gedye Prize for Archaeological Conservation

  • For outstanding dissertation: Anjali Jain
  • For outstanding practical work: Sophie Rowe

W F Grimes Prize for Environmental Archaeology

  • Marvin Demicoli
  • Jasmine Vieri

Hellyar Prize for outstanding contributions to the life and work of the Institute of Archaeology

  • Beth Hinton-Lever
  • Alex Osborne

Roy Hodson Prize for the best dissertation in Prehistory

  • Lucy Smith

Seton Lloyd Prize for Western Asiatic Archaeology

  • Jonathan Wood
  • Sam Atkins
  • Oliver Cook

Douglas Murray Scholarship in Egyptology

  • Marta Krzyszanska

Margaret Murray Prize in Egyptology

  • Rebecca Thompson

Jonathan Rowe Prize for work in palaeoecology

  • Jon Cogdale
  • Francesca Glanville-Wallis
  • Tuukka Kaikkonen

Irene Sala Prize for lithic studies

  • Vinicius Honorato de Oliveira

Peter J Ucko Prize for Archaeology and Anthropology

  • Nicole Barber
  • Stacey Johnson
  • Ploy Suthimai