Institute of Archaeology

icon_twitter.pngicon_facebook.pngicon_youtube.png
table_cug.png

In the top two for student satisfaction

IoA Graduate Open EveningsJoint Faculty Graduate Open DayInstitute_of_Archaeology_thumbnail_1.jpg75TH_Appeal.jpg
A A A

Prizes awarded to Institute students 2011-12

27 November 2012

ucl_ioaexterior2.jpg

Congratulations to the Institute students who have been awarded UCL, Faculty and departmental prizes for the 2011-12 academic session.

Social and Historical Sciences Faculty Prizes

Dean’s List for Excellence

Students who are cited on the Dean’s List receive a certificate and their names were published in the Graduation Ceremonies Handbook and announced at the Graduation Ceremony on 4 September.

  • Murray Andrews
  • Alexandre Belvir
  • Katherine Dole
  • Alison Lewis
  • Eve White

Institute of Archaeology Prizes

Institute of Archaeology Master's Prizes for outstanding dissertations

  • Rhiannon Comeau
  • Elzbieta Watroba
  • Robert Wiseman

Gordon Childe Prize for the best final-year undergraduate

  • Alison Lewis

Bryan Clauson Prize for work in Roman Archaeology

  • Murray Andrews
  • Sanja Vucetic

Peter Dorrell Book Prize for Archaeological Photography

  • Sophia Beard

Ione Gedye Prize for Archaeological Conservation

  • For outstanding dissertations (jointly): Kate Fulcher and Stephanie Vasiliou    
  • For outstanding practical work: Rebecca Bennett    

W F Grimes Prize for Environmental Archaeology

  • Anna Shoemaker

Hellyar Prize (jointly) for outstanding contributions to the life and work of the Institute of Archaeology

  • Kate Dole
  • Lewis Glover
  • Richard Lewis

Roy Hodson Prize for the best dissertation in Prehistory

  • Monica Smith

Seton Lloyd Prize for Western Asiatic Archaeology

  • Laura Green

Douglas Murray Scholarship  in Egyptology

  • Virginia Bones

Margaret Murray Prize in Egyptology (jointly)

  • John Billman
  • Adam Bookless

Edward Pyddoke Prize for fieldwork

  • Jonathan Cogdale

Jonathan Rowe Prize for work in palaeoecology

  • Rosemary Hoshino

Irene Sala Prize for lithic studies

  • Jonathan Reeves

Peter J Ucko Prize for Archaeology and Anthropology (jointly)

  • Alexandre Belvir
  • Aeron O’Connor

Ancient World Prize (jointly)

  • Henry Cassidy
  • Sidharth Kaushal

UCL Prizes

Sessional Prizes (jointly) for outstanding undergraduate performance in Years 1 or 2

  • Madeleine Bleasdale
  • Adam Bookless
  • Jonathan Cogdale
  • Heather Hazelby
  • Stacey Hickling
  • Beate Koniuchova
  • Manisha Pandey
  • Mary Plummer