Joint Faculty Committees

Information on UCL Formal Committees

Joint Faculty Management Team

2014/15

Schedule of Meetings

  • 30 September 2014
  • 21 October 2014
  • 25 November 2014
  • 16 December 2014
  • 27 January 2015
  • 24 February 2015
  • 24 March 2015
  • 28 April 2015
  • 26 May 2015
  • 30 June 2015
Membership
Dean, Arts and Humanities
Prof Jonathan Wolff
Dean, Social and Historical Sciences
Prof Mary Fulbrook
Vice Deans (Research)
Prof Tim Mathews (AH)
Prof Anson Mackay (SHS)
Vice Deans (Planning and Education)
Dr Alexander Samson (AH)
Dr Haidy Geismar (SHS)
Vice Deans (Interdisciplinarity)
Dr Stephanie Bird (AH)
TBA (SHS)
Joint Faculty Manager
Ms Cathy Brown
School Finance Director
Ms Margaret Lloyd
Joint Faculty Tutor
Dr Arne Hofmann
Deputy Joint Faculty Tutor
Dr Helen Matthews

Reporting Line: Action points to the Deans

Lead Contact: Ms Cathy Brown, Joint Faculty Manager

Joint Faculty Board of Examiners

Schedule of Meetings

All meetings start at 3.00 p.m

  • 14 October 2014 in Room 339, Rockefeller Building
  • 20 January 2015
  • 28 April 2015

Membership

Note: The agenda and minutes will be circulated to all Exam Board Chairs. but each department has nominated one representative who will attend meetings. 

For 2014/15 the nominated representatives are:

BASc Prof Steve Price
CMII Dr Stephanie Bird
English Prof Helen Hackett
ESPS Dr Peter Schröder
Greek and Latin
Dr Nick Gonis; Prof Maria Wyke (Deputy)
Hebrew and Jewish Studies
Dr Lily Kahn; Dr Tsila Ratner (Deputy)
Information Studies
Dr Samantha Rayner
Philosophy Prof Veronique Munoz-Darde; Dr Luke Fenton-Glynn (Deputy)
SELCS Mr Tony McNeill; Prof Andy Leak
Slade Prof Susan Collins; David Burrows (Deputy)
Anthropology Dr Sahra Gibbon; Dr Susanne Kuechler (Deputy)
Archaeology Dr Dafydd Griffiths; Dr Andrew Garrard (Deputy)
Economics Prof Martin Cripps; Dr Liam Graham (Deputy)
Geography Prof Jonathan Holmes; Dr Viv Jones (Deputy)
History Dr Antonio Sennis
History of Art
Mr Charles Ford
Institute of the Americas
Prof Maxine Molyneux
Political Science
Dr Meg Russell
SSEES Prof Anne White; Dr Sean Hanley (Deputy)
CALT Dr Jason Davies
Centre for Languages and International Education Dr Christine Hoffmann

Reporting Line: UCL Board of Examiners

Lead Contact: Christina Edwards, Faculty Support Officer

2013/14

Joint Faculty Teaching Committee

2014/15

Schedule of Meetings

All meetings start at 3:00pm

  • 28 October 2014 in the Wilkins Garden Room
  • 9 December 2014 in Room 337, Rockefeller Building
  • 3 February 2015
  • 17 March 2015
  • 26 May 2015
Terms of Reference


Terms of reference for Faculty Teaching Committees are set out in the Academic Manual.

Membership
Ex Officio

Dean of Social and Historical Sciences
Dean of Arts and Humanities
Joint Faculty Tutor
Deputy Faculty Tutor
Faculty Graduate Tutor - Arts and Humanities
Faculty Graduate Tutor - Social and Historical Sciences

Departmental Representatives

BASc Dr Graham Woodgate
English Dr Hugh Stevens
ESPS Dr Kristin Bakke
Greek and Latin

Dr Jennny Bryan

Prof Phiroze Vasunia (Deputy)

Hebrew and Jewish Studies

Dr Lily Kahn

Dr Tsila Ratner (Deputy)

Information Studies

Mr Andy Dawson 

Ms Kerstin Michaels (Deputy)

Philosophy Dr Luke Fenton-Glynn
SELCS Mr Tony McNeill and Prof Andy Leak
Slade

Mr David Burrows

Ms Melanie Jackson (Deputy)

Anthropology Dr Caroline Garaway
Archaeology

Dr Karen Wright

Dr Andrew Gardner (Deputy)

Economics

Dr Valerie Lechene

Dr Liam Graham (Deputy)

Geography Dr Julian Thompson
History

Ms Cari Tuhey

Dr Sophie Page (Deputy)

History of Art
Dr Maria Loh
Institute of the Americas
Dr Par Engstrom
Political Science
Dr Christine Reh
SSEES

Prof Anne White

Dr Randolph Bruno (Deputy)

Centre for the Advancement of Learning and Teaching (CALT) Dr Helen Brookman and Dr Nick Grindle
Centre for Languages and International Education (CLIE)
Dr Christine Hoffmann
Centre for Multidisciplinary & Intercultural Inquiry (CMII)
Dr Stephanie Bird
Office for International Affairs
Ms Helen Murray
Student Representatives (UG)

Mr Matthew Chew (AH)

Ms Ieva Matulaityte (SHS)

Student Representatives (PGT)
TBA

Reporting Lines: Academic Committee & Education Committee

Lead Contact: Christina Edwards, Faculty Support Officer

2013/14

2012/13

2011/12

Joint Faculty Library Committee

2014/15

Schedule of Meetings

All meetings start at 4:00pm

  • 13 November 2014 in Room 235, Foster Court
  • 26 February 2014
  • 21 May 2015

Membership

BASc
Miss Sara Wingate Gray
English
Prof Richard North
ESPS & SELCS
Dr Mary Hilson
Greek and Latin
Dr Philippa Bather
Hebrew and Jewish Studies
Dr Willem Smelik
Information Studies
Prof Vanda Broughton
Philosophy
Dr Fiona Leigh
Slade
Ms Brighid Lowe
Anthropology
Dr Ruth Mandel
Archaeology
Prof Jeremy Tanner
Economics
Prof Antonio Guarino
Geography
TBA
History
Dr Jason Peacey
History of Art
Dr Robert Mills
Institute of the Americas
Dr Kate Quinn
Library Services

Ms Shauna Barrett

Ms Sarah Burn

Mrs Jes Cooban

Ms Vanessa Freedman

Ms Gill Furlong

Ms Giulia Garoli

Ms Polly Geater

Mr Kieron Jones

Mr Robert Kirby

Ms Liz Lawes

Ms Christine Muller

Ms Lesley Pitman

Dr Tabitha Tuckett

Political Science
Dr Michael Plouffe
Senate House Library

Mr David Clover

Ms Jordan Landes

SSEES TBA
Student Representative
TBA

Reporting Line: UCL Library Committee

Lead Contact: Christina Edwards, Faculty Support Officer

2013/14

Joint FIGS/Research Students Committee

2014/15

Schedule of Meetings

All meetings start at 4:00pm

  • 25 November 2014 in the Arts & Humanities Common Room
  • 27 January 2015
  • 12 May 2015
Terms of Reference


Terms of reference for the Joint Faculty Institute of Graduate Studies (FIGS)/Research Students Committee.

Membership
Ex Officio

Dean of Social and Historical Sciences
Dean of Arts and Humanities
Vice Deans (Interdisciplinarity)
Joint Faculty Tutor and/or Deputy Joint Faculty Tutor
Faculty Graduate Tutor - Arts and Humanities
Faculty Graduate Tutor - Social and Historical Sciences

Departmental Representatives

CenTraS

Miss Helle Hylleberg
English Dr Alison Shell
Greek and Latin
Dr Stephen Colvin
Hebrew and Jewish Studies
Prof Neill Lochery
Information Studies
Mr Andy Dawson; Prof Vanda Broughton
Philosophy

Dr Rory Madden

Mr Richard Edwards

SELCS
Dr Dilwyn Knox; Prof Andy Leak
Slade
Dr Sharon Morris; Ms Lisa Milroy
Anthropology
Dr Allen Abramson
Archaeology

Dr Andrew Bevan

Miss Lisa Daniel

Economics
Prof Antonio Cabrales; Dr Marcos Vera Hernandez
Geography

Dr Alan Ingram

Ms Fiona Mannion

History
Dr Eleanor Robson
History of Art
Prof Rose Marie Sanjuan
Institute of the Americas
Dr Paulo Drinot
Political Science
Dr Slava Mikhaylov
SSEES Dr Martyn Rady
Postgraduate Research StARs

TBA (AH)

Mr Andrew Murray (SHS)

Reporting Lines: Research Degrees Committee & Joint Faculty Teaching Committee

Lead Contact: Christina Edwards, Faculty Support Officer

2013/14

SLASH Research Board

2014/15

Schedule of Meetings

Meetings commence at 3:00pm and will be held in the Keeton Room, Faculty of Laws

  • 2 December 2014
  • 24 March 2015
  • 5 May 2015
Membership
Ex Officio

Dean of Arts and Humanities
Dean of Social and Historical Sciences
Vice Deans (Research): Laws, Arts & Humanities and Social & Historical Sciences

Departmental Representatives

English Prof Mark Ford
Greek and Latin
Prof Gesine Manuwald
Hebrew and Jewish Studies
Prof Sacha Stern
Information Studies
Prof Elizabeth Shepherd
Philosophy
Prof Lucy O'Brien
SELCS
Prof Dilwyn Knox and Prof Andy Leak
Slade
Prof Susan Collins; Dr Joy Sleeman (Deputy)
Anthropology
Dr Michael Stewart
Archaeology
Prof Andrew Reynolds
Economics
Prof Stephen Smith
Geography
Prof Chris Tzedakis
History
Prof Hans Van Wees
History of Art
Prof Briony Fer
Institute of the Americas
Dr Paulo Drinot
Public Engagement Unit
Ms Laura Cream
Political Science
Prof Cécile Laborde (T1); Prof Albert Weale (T2 & 3)
 CMII  Dr Stephanie Bird
SSEES TBC
SLASH
Dr Henriette Bruun and Dr Jacob Leveridge
REF Mr Adam Cresswell
VP: Research Office
Ms Fatima Raja

Reporting Line: TBA

Lead Contact: Christina Edwards, Faculty Support Officer

2013/14

Bursaries Panel

Members of this Panel will be called on as needed to assist in shortlisting candidates for bursaries and scholarships which are awarded or nominated on a Faculty basis (e.g. Gay Clifford Bursaries, Global Excellence Scholarships). 

BASc Ms Amanda Cater
English Dr Matthew Beaumont
Greek and Latin Mr Peter Agocs
Hebrew and Jewish Prof Sacha Stern
Information Studies Mr Nick Canty
Philosophy Mr Han Van Wietmarschen
SELCS Dr Erin Goeres
Slade Ms Melanie Counsell
SSEES TBA
Anthropology Dr Allen Abramson
Archaeology Prof Andrew Reynolds
Economics Prof Martin Cripps
Geography Dr Julian Thompson
History Dr Sophie Page
History of Art TBA
Institute of the Americas Prof Jonathan Bell
Political Science Dr Rod Abouharb
CMII Dr Stephanie Bird

Page last modified on 01 mar 13 18:03 by Helen Matthews