Joint Faculty Committees

Information on UCL Formal Committees

Joint Faculty Teaching Committee

2014/15

Provisional Schedule of Meetings

All meetings start at 3:00pm

  • 28 October 2014
  • 9 December 2014
  • 3 February 2015
  • 17 March 2015
  • 26 May 2015
Terms of Reference


Terms of reference for Faculty Teaching Committees are set out in the Academic Manual.

Membership
Ex Officio

Dean of Social and Historical Sciences
Dean of Arts and Humanities
Joint Faculty Tutor
Deputy Faculty Tutor
Faculty Graduate Tutor - Arts and Humanities
Faculty Graduate Tutor - Social and Historical Sciences

Departmental Representatives

BASc Dr Graham Woodgate
English Dr Hugh Stevens
ESPS Dr Kristin Bakke
Greek and Latin

Dr Jennny Bryan

Prof Phiroze Vasunia (Deputy)

Hebrew and Jewish Studies

Dr Lily Kahn

Dr Tsila Ratner (Deputy)

Information Studies

Mr Andy Dawson 

Ms Kerstin Michaels (Deputy)

Philosophy Dr Luke Fenton-Glynn
SELCS Mr Tony McNeill and Prof Andy Leak
Slade

Mr David Burrows

Ms Melanie Jackson (Deputy)

Anthropology Dr Caroline Garaway
Archaeology

Dr Karen Wright

Dr Andrew Gardner (Deputy)

Economics

Dr Valerie Lechene

Dr Liam Graham (Deputy)

Geography Dr Julian Thompson
History

Ms Cari Tuhey

Dr Sophie Page (Deputy)

History of Art
Dr Maria Loh
Institute of the Americas
Dr Par Engstrom
Political Science
Dr Christine Reh
SSEES

Prof Anne White

Dr Randolph Bruno (Deputy)

Centre for the Advancement of Learning and Teaching (CALT) Dr Helen Brookman and Dr Nick Grindle
Centre for Languages and International Education (CLIE)
Dr Christine Hoffmann
Centre for Multidisciplinary & Intercultural Inquiry (CMII)
Dr Stephanie Bird
Office for International Affairs
Ms Helen Murray
Student Representatives (UG)

Mr Matthew Chew (AH)

Ms Ieva Matulaityte (SHS)

Student Representatives (PGT)
TBA

2013/14

2012/13

2011/12

Joint Faculty Library Committee

2014/15

Schedule of Meetings

All meetings start at 4:00pm

  • 13 November 2014
  • 26 February 2014
  • 21 May 2015

Membership

BASc
Mr Carl Gombrich
English
Prof Richard North
ESPS & SELCS
Dr Mary Hilson
Greek and Latin
Dr Philippa Bather
Hebrew and Jewish Studies
Dr Willem Smelik
Information Studies
Prof Vanda Broughton
Philosophy
Dr Fiona Leigh
Slade
Ms Brighid Lowe
Anthropology
Dr Ruth Mandel
Archaeology
Prof Jeremy Tanner
Economics
Prof Antonio Guarino
Geography
TBA
History
Dr Jason Peacey
History of Art
Dr Robert Mills
Institute of the Americas
Dr Kate Quinn
Library Services
Ms Shauna Barrett; Ms Sarah Burn; Mrs Jes Cooban; Ms Vanessa Freedman;  Ms Gill Furlong; Ms Giulia Garoli; Ms Polly Geater; Mr Kieron Jones; Mr Robert Kirby; Ms Liz Lawes; Ms Christine Muller; Ms Lesley Pitman; Dr Tabitha Tuckett
Political Science
Dr Michael Plouffe
Senate House Library
Mr David Clover; Ms Jordan Landes
SSEES TBA
Student Representative
TBA

2013/14

SLASH Research Board

2014/15

Provisional Schedule of Meetings

Meetings commence at 3:00pm and will be held in the Keeton Room, Faculty of Laws

  • 2 December 2014
  • 24 March 2015
  • 5 May 2015
Membership
Ex Officio

Dean of Arts and Humanities
Dean of Social and Historical Sciences
Vice Deans (Research): Laws, Arts & Humanities and Social & Historical Sciences

Departmental Representatives

English Prof Mark Ford
Greek and Latin
Prof Gesine Manuwald
Hebrew and Jewish Studies
Prof Sacha Stern
Information Studies
Prof Elizabeth Shepherd
Philosophy
Prof Lucy O'Brien
SELCS
Prof Dilwyn Knox and Prof Andy Leak
Slade
Prof Susan Collins; Dr Joy Sleeman (Deputy)
Anthropology
Dr Michael Stewart
Archaeology
Prof Andrew Reynolds
Economics
Prof Stephen Smith
Geography
Prof Chris Tzedakis
History
Prof Hans Van Wees
History of Art
Prof Briony Fer
Institute of the Americas
Dr Paulo Drinot
Public Engagement Unit
Ms Laura Cream
Political Science
Prof Cécile Laborde (T1); Prof Albert Weale (T2 & 3)
 CMII  Dr Stephanie Bird
SSEES TBC
SLASH
Dr Henriette Bruun and Dr Jacob Leveridge
REF Mr Adam Cresswell
VP: Research Office
Ms Fatima Raja

2013/14

Joint Faculty Board of Examiners

Provisional Schedule of Meetings

All meetings start at 3.00 p.m

  • 14 October 2014
  • 20 January 2015
  • 28 April 2015

Membership

Note: The agenda and minutes will be circulated to all Exam Board Chairs. but each department has nominated one representative who will attend meetings. 

For 2014/15 the nominated representatives are:

BASc Prof Steve Price
CMII Dr Stephanie Bird
English Prof Helen Hackett
ESPS Dr Peter Schröder
Greek and Latin
Dr Nick Gonis; Prof Maria Wyke (Deputy)
Hebrew and Jewish Studies
Dr Lily Kahn; Dr Tsila Ratner (Deputy)
Information Studies
Dr Samantha Rayner
Philosophy Prof Veronique Munoz-Darde; Dr Luke Fenton-Glynn (Deputy)
SELCS Mr Tony McNeill; Prof Andy Leak
Slade Prof Susan Collins; David Burrows (Deputy)
Anthropology Dr Sahra Gibbon; Dr Susanne Kuechler (Deputy)
Archaeology Dr Dafydd Griffiths; Dr Andrew Garrard (Deputy)
Economics Prof Martin Cripps; Dr Liam Graham (Deputy)
Geography Prof Jonathan Holmes; Dr Viv Jones (Deputy)
History Dr Antonio Sennis
History of Art
Mr Charles Ford
Institute of the Americas
Prof Maxine Molyneux
Political Science
Dr Meg Russell
SSEES Prof Anne White; Dr Sean Hanley (Deputy)
CALT Dr Jason Davies
Centre for Languages and International Education Dr Christine Hoffmann

2013/14

Joint FIGS/Research Students Committee

2014/15

Provisional Schedule of Meetings

All meetings start at 4:00pm

  • 25 November 2014
  • 27 January 2015
  • 12 May 2015
Terms of Reference


Terms of reference for the Joint Faculty Institute of Graduate Studies (FIGS)/Research Students Committee.

Membership
Ex Officio

Dean of Social and Historical Sciences
Dean of Arts and Humanities
Vice Deans (Interdisciplinarity)
Joint Faculty Tutor and/or Deputy Joint Faculty Tutor
Faculty Graduate Tutor - Arts and Humanities
Faculty Graduate Tutor - Social and Historical Sciences

Departmental Representatives

English Dr Alison Shell
Greek and Latin
Dr Stephen Colvin
Hebrew and Jewish Studies
Prof Neill Lochery
Information Studies
Mr Andy Dawson; Prof Vanda Broughton
Philosophy
Dr Rory Madden
SELCS
Dr Dilwyn Knox; Prof Andy Leak
Slade
Dr Sharon Morris; Ms Lisa Milroy
Anthropology
Dr Allen Abramson
Archaeology
Dr Andrew Bevan
Economics
Prof Antonio Cabrales; Dr Marcos Vera Hernandez
Geography
Dr Alan Ingram
History
Dr Eleanor Robson
History of Art
Prof Rose Marie Sanjuan
Institute of the Americas
Dr Paulo Drinot
Political Science
Dr Slava Mikhaylov
SSEES Dr Martyn Rady
Postgraduate Research StARs

Ms Manuela Dal Borgo (AH)

Mr Andrew Murray (SHS)

2013/14

Bursaries Panel

Members of this Panel will be called on as needed to assist in shortlisting candidates for bursaries and scholarships which are awarded or nominated on a Faculty basis (e.g. Gay Clifford Bursaries, Global Excellence Scholarships). 

BASc Ms Amanda Cater
English Dr Matthew Beaumont
Greek and Latin Mr Peter Agocs
Hebrew and Jewish Prof Sacha Stern
Information Studies Mr Nick Canty
Philosophy Mr Han Van Wietmarschen
SELCS Dr Erin Goeres
Slade Ms Melanie Counsell
SSEES TBA
Anthropology Dr Allen Abramson
Archaeology Prof Andrew Reynolds
Economics Prof Martin Cripps
Geography Dr Julian Thompson
History Dr Sophie Page
History of Art TBA
Institute of the Americas Prof Jonathan Bell
Political Science Dr Rod Abouharb
CMII Dr Stephanie Bird

Page last modified on 01 mar 13 18:03 by Helen Matthews